недеља, 22. март 2015.

Номенклатура алдехида и кетона


ALDEHIDI:
Opsta formula aldehida je:



R označava neograničen broj C atoma,
 to znači da umesto njega može biti jos 
5, 7, 9 C atoma koji onda grade lanac na čijem je kraju ovaj C atom sa slike koji ima dvostruku vezu s O   i jednostruku s H.

Ime aldehida je dobija tako da se imenu osnovnog ugljovodonika stavi nastavak -AL. 
Ako imamo kao osnovni ugljovodonik propan 

kad na njega dodamo karbonilnu grupu dobijemo propanal:


Kod aldehida  nemamo problema oko numeracije kao što smo do sada imali jer karbonilna grupa uviek mora biti na zadnjem C atomu i od nje uvek krecemo. Na primer kod butanala (slika) nema butan - 1 -al nego samo butanal tako je kod bilo kojeg drugog aldehida, pentanala, heksanala, heptanala, ....


Što se tiče "privezaka" oni se imenuju kao i pre, prvo izbrojite C atome u glavnom lancu, onda odredite brojeve pazeći da krenete od karbonilne grupe, ona mora biti broj 1. Na primer imamo 2,2 - dimetilbutanal. Izbrojimo 4 C atoma, zakljucimo da se radi o butanalu, zatim ih numerisemo tako da je C atom iz karbonilne grupe na prvom mestu, zatim pogledamo na kojem su broju privesci, pazimo jer su u ovom slucaju 2 priveska na istom C atomu, sto znaci da ce naziv ukljucivati prefiks DI, vidimo da se radi o dva metila, na kraju damo naziv 2,2 - dimetilbutanal.


Ako je u zadatku karbonilna grupa prikazana kao privezak onda se ona imenuje kao karbaldehid. Na primer ako je karbonilna grupa kao privezak na benzenovom prstenu (slika) onda se taj molekul naziva benzenkarbaldehid, tako je kod bilo kojeg jedinjenja gde je karbonilna gerupa privezak. Pazite, u nekim jedinjenjima treba naglasiti na kom je C atomu privezak.


Karakteristicni aldehidi su metanal (slika 1) i etanal (slika 2). Njihovi trivijalni nazivi su formaldehid (metanal) i acetaldehid (etanal)

(1)(2)

KETONI:

Opsta formula ketona je:

Ova dva R kao i kod aldehida označavaju neogranicen broj C atoma odnosno lanac C atoma koji se proteže levo i desno od C atoma kog vidite na slici. C atom na slici nipošto ne može biti na kraju lanca jer onda to ne bi bio keton.
Ime ketona se dobija tako da se na lanac osnovnog ugljovodonika doda nastavak -ON. Položaj karbonilne grupe se označava brojem. Na slici je prikazan pentan-3-on. Uzmemo ime osnovnog ugljovodonika to je u ovom slučaju pentan i na njega dodamo broj na kojem se nalazi karbonilna grupa i nastavak -ON.
 Drugi način davanja imena ketonu je sličan onom kod etara. C atom na koji je vezan O tretiramo kao centar lanca, sve levo i desno tretiramo kao priveske. U ovom konkretnom slučaju vidimo da i s leve i s desne strane imamo etil, znači naziv će biti DIETILKETON. Prefiks di je zbog toga što se s obe strane nalaze etili. U slučaju da s jedne strane imate recimo metil a s druge etil onda prvo stavljate onaj koji prvi po abecedi, npr. etil-metil-keton.
Što se tiče "privezaka" oni se imenuju kao i pre, prvo izbrojite C atome u glavnom lancu, onda numerisete C atome tako da karbonilna grupa bude na što manjem broju. A kasnije date ime tako da priveske poredjate po abecedi.U ovom slučaju imamo pet C atoma u glavnom lancu, karbonilna grupa se nalazi na trećem C atomu i u ovom slučaju je svejedno s koje strane krećemo brojati jer će karbonilna grupa uvek biti na trećem C atomu. Zbog privezaka krećemo s leva. Imamo dva metila na drugom C atomu. Damo ime: 2,2-dimetilpentan-3-on .

Нема коментара:

Постави коментар